Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno - Zabiegowe Sp. z o. o.  
This is an example of a HTML caption with a link.
  Nasze specjalizacje: Nasi lekarze:
 
  Niedziela , 25.01.2015

Wskazania przed badaniami   Badania  
       
Rezonans magnetyczny

Przeciwwskazaniem do wykonania badania rezonansem magnetycznym są metalowe elementy wewnątrz ciała osoby badanej, takie jak: zastawki serca, rozrusznik, płytki ortopedyczne, protezy, zaciski naczyniowe, metalowe opiłki, kule postrzałowe. W przypadku innych metalowych części w ciele należy wiedzieć, kiedy metal został wszczepiony i z jakiego jest stopu. W przypadku braku takich informacji badanie może być niewykonane. Jeżeli osoba badana cierpi na klaustrofobię (boi się przebywać w zamkniętych małych pomieszczeniach) - to przed badaniem może przyjąć łagodne środki uspokajające, aby zmniejszyć uczucie lęku.
Do badania należy zdjąć zegarek, biżuterię, metalowe przedmioty, pasek. W kabinie pozostawia się również telefon komórkowy i kartę magnetyczną, bowiem do pomieszczenia gdzie znajduje się aparat, nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami.
Należy powiadomić lekarza o uczuleniach na środki kontrastowe oraz substancje chemiczne. Osoby przyjmujące insulinę powinny umówić termin badania na rano i zabrać ze sobą insulinę i pierwsze śniadanie. Jeżeli osoba badana stale przyjmuje leki, może zażyć je jak zwykle, popijając małą ilością nie gazowanej wody. Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Mile widziane jest skierowanie od lekarza.
Jeżeli wcześniej były wykonywane podobne badania, należy przynieść ze sobą ich wyniki (klisze).


Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy to nowoczesny, automatyczny, 24 godzinny sposób pomiaru ciśnienia tętniczego.
Pacjent przez całą dobę nosi specjalny mankiet, który co 15 minut napompowywuje się i dokonuje pomiaru ciśnienia. Dane z tych pomiarów są zapisywane w niewielkim urządzeniu wielkości walkmana. Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia.


Holter EKG

Badanie to polega na 24 godzinnym monitorowaniu pracy w trakcie wykonywania przez pacjenta jego codziennych aktywności. Do klatki piersiowej pacjenta zostają przymocowane elektrody połączone z małym urządzeniem wielkości walkmana, w którym to zapisywane są dane.
Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno elektrody, jak i aparat zapisujący pracę serca.

Test wysiłkowy

Badanie to ma na celu ocenę pracy serca w trakcie wysiłku fizycznego. W czasie badania ćwiczy się na bieżni lub na rowerze. Za pomocą elektrod przymocowanych do klatki piersiowej pacjenta monitorowana jest praca serca. Na badanie należy zgłosić się po lekkim śniadaniu.
Konieczny jest strój sportowy: obuwie sportowe na miękkiej podeszwie, spodnie dresowe lub szorty. Pacjent winien posiadać: AKTUALNE skierowanie od lekarza prowadzącego na wykonanie testu wysiłkowego,obowiązkowo EKG spoczynkowe wykonane najwyżej na kilka dni przed planowanym testem, ew. do wglądu - USG serca, (jeżeli było wykonywane), Holter EKG - 24-godzinny ( jeżeli był wykonywany), wynik poprzedniego testu wysiłkowego -(jeżeli był wykonywany).

Tomografia Komputerowa

Na czas badania należy ubrać się w luźne i wygodne ubranie bez metalowych dodatków takich jak guziki, klamry, agrafki, broszki. Do badania trzeba zdjąć biżuterię, okulary, aparat słuchowy. Jeśli osoba badana jest uczulona na środki kontrastowe to powinna o tym powiadomićlekarza lub technika wykonującego badanie. Na badanie pacjent zgłasza się na czczo.
NIE WOLNO NICZEGO JEŚĆ W CIĄGU 6 GODZIN PRZED BADANIEM.
Jeśli osoba badana przyjmuje leki na stałe, to powinna je przyjąć w dniu badania popijając małą ilością wody. Osoby przyjmujące insulinę powinny umówić termin badania na rano i zabrać ze sobąinsulinę i pierwsze śniadanie. Przy badaniu jamy brzusznej pacjent otrzymuje wodny roztwór kontrastu lub wodę doustnie przed badaniem -kontrastowanie trwa ok. 30-40 min.
Po pierwszej części badania może zaistnieć potrzeba podania kontrastu dożylnie (jest ondodatkowo płatny). O podaniu kontrastu dożylnego decyduje lekarz kierujący lub lekarzradiolog prowadzący badanie oraz pacjent. Badanie nie jest wykonywane w czasie ciąży, w razie wątpliwości wskazany jest kontakt zlekarzem lub technikiem. Jeżeli wcześniej były wykonywane podobne badania, należy przynieść ze sobą ich wyniki (klisze). Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.


Mammografia

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się na badanie w dwuczęściowym ubraniu, aby łatwo było rozebrać się do pasa. Nie powinno używać się tego dnia dezodorantu, talku, balsamu ani kremu od pasa w górę. Optymalnym terminem badania dla kobiet miesiączkujących jest 5 -10 dzień cyklu. Kobiety po menopauzie mogą badanie wykonać w dowolnym dniu.Badanie wskazane po 35 r.ż. Koniecznie należy przynieść poprzednie badania USG i mammografii (klisze), jeśli były wykonywane.


RTG kręgosłupa lędźwiowego

Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy zażyć preparat X-PREP (środek o działaniu przeczyszczającym do kupienia w aptece na receptę) lub inny sprawdzony preparat, po którym nastąpi wypróżnienie. W dniu badania można zjeść tylko lekkie śniadanie. Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.


RTG jamy brzusznej

W ciągu dwóch dni poprzedzających badanie zalecana jest dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków oraz napojów gazowanych.
W ciągu 2 dni poprzedzających badanie należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 3do 4 kapsułek ( środek odgazowujący - dostępny w aptece bez recepty). W dniu poprzedzającym badanie należy wypić jedno opakowanie X-PREP (środek o działaniu przeczyszczającym, do nabycia w aptece na receptę), wg załączonego sposobu stosowania, Osoby z niedowagą, w podeszłym wieku lub silnie reagujące na środki przeczyszczające powinny zażyć ok. połowę opakowania.
W przeddzień badania nie należy jeść kolacji. W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie należy jeść, pić ani palić papierosów. Do wlewu kontrastowego w dniu badania należy wykonać lewatywę ( używając do tego celu preparatu Enema - dostępnego w aptece bez recepty). Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.W ciągu dwóch dni poprzedzających badanie obowiązuje dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków i napojów gazowanych.


Urografia

W ciągu dwóch dni poprzedzających badanie obowiązuje dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków i napojów gazowanych.
W dniu poprzedzającym badanie należy wypić jedno opakowanie X-PREP (środek o działaniu przeczyszczającym, do nabycia w aptece na receptę), wg załączonego sposobu stosowania. Osoby z niedowagą, w podeszłym wieku lub silnie reagujące na środki przeczyszczające powinny zażyć ok. połowę opakowania. W ciągu 2 dni poprzedzających badanie należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 3do 4 kapsułek ( środek odgazowujący - dostępny w aptece bez recepty). W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie należy jeść, pić ani palić papierosów.
Należy powiadomić lekarza o uczuleniu na jod i środki kontrastowe a także o innych uczuleniach. Badanie wymaga podania kontrastu ( kontrast jest płatny, również dla pacjentów abonamentowych). Na badanie należy zgłosić się za skierowaniem od lekarza oraz przynieść poprzednie badania, jeżeli były wykonywane.


USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej należy wykonywać na czczo !
W dniu badania nie należy jeść ani pić i nie powinno się żuć gumy ani palić papierosów. (każdy bodziec pokarmowy przygotowuje układ pokarmowy do trawienia i zmienia jego obraz!!!).


USG naczyniowe met. Dopplera

(badanie tętnicy nerkowej, aorty, żyły wrotnej, stawów biodrowych) Przed badaniem należy być 6 godzin na czczo.


USG nerek

Badanie USG nerek zawarte jest zarówno w badaniu USG brzucha jak i układu moczowego-może być wykonane na czczo i po piciu płynów.


USG pęcherza moczowego i prostaty

Na badanie należy przybyć z wypełnionym pęcherzem.
Zalecamy, aby godzinę przed badaniem wypić 1 - 1,5 litra wody niegazowanej. (Czas konieczny dla przefiltrowania tego płynu przez nerki jest często ważniejszy niż bezwzględna jego ilość!!!). Pacjent może pić w zasadzie dowolne płyny - nawet kawę lub herbatę. Jeżeli Pacjent ma skierowanie na dwa badania jamy brzusznej układu moczowego lub jamy brzusznej prostaty lub jamy brzusznej
USG ginekologiczne (jajniki i macica) przez brzuch to należy umówić dwa terminy badań z godzinną przerwą.
Po badaniu jamy brzusznej na czczo, należy wypić 1-1,5 litra wody i po godzinie dopiero można wykonać drugie badanie. Do badania nerek nie trzeba przygotowania. Można je wykonać na czczo i po posiłku (lub po piciu płynów). Pacjenci z tendencją do wzdęć proszeni są o przyjmowanie w ciągu 2 dni poprzedzających badanie preparatu Espumisan 3 x dziennie po 3do 4 kapsułek ( środek odgazowujący - dostępny w aptece bez recepty).


USG piersi

Najlepiej wykonać badanie miedzy 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Zalecamy przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań, w tym, mammografia (jeśli była wykonana).


USG ginekologiczne - przez powłoki brzuszne

Godzinę przed badaniem należy wypić 1,5 litra płynu niegazowanego. Badanie należy wykonać z pełnym pęcherzem moczowym.


USG transwaginalne - przezpochwowe

Badanie należy wykonać po opróżnieniu pęcherza.


USG transrektalne - przezodbytnicze

W przeddzień badania należy zastosować lewatywę przeczyszczającą ENEMA (preparat do kupienia w aptece) wg wskazań na opakowaniu. Przed badaniem wymagane jest dokładne wypróżnienie.


Gastroskopia

Na badanie należy zgłosić się z aktualnymi (tzn. wykonanymi w ciągu ostatnich 2 tygodni) wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBs Ag). Badanie wykonywane jest na czczo (przynajmniej przez 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść ani pić. Jeżeli badanie wykonywane jest wieczorem można zjeść płynne śniadanie. Wskazane jest przyniesienie ze sobą opisów poprzednio wykonanych gastroskopii.


Rektoskopia

Dwa dni przed badaniem należy przejść na dietę płynną (kisiele, zupy, budynie) oraz pić duże ilości wody niegazowanej (ok. 2 l). W przeddzień badania należy przyjąć preparat Agiolox - 3-6 łyżeczek w ciągu dnia oraz późnym wieczorem wykonać wlewkę doodbytniczą ENEMA (preparat dostępny bez recepty). W dniu badania można pić płyny.


Kolonoskopia i Sigmoidoskopia

Na badanie należy zgłosić się z aktualnymi (tzn. wykonanymi w ciągu ostatnich 2 tygodni) wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBs Ag). Jeżeli wcześniej były wykonywane podobne badania, należy przynieść ze sobą ich wyniki.W dniu poprzedzającym badanie należy, zgodnie z instrukcją, rozpuścić 4 torebki preparatu FORTRANS (każdą torebkę w 1 litrze niegazowanej, ciepłej wody) i wypić w ciągu 3-4 godzin. Początek przeczyszczającego działania preparatu nastąpi po ok. 2 godzinach. (Preparat FORTRANS jest do nabycia w aptece na receptę). Możliwy jest również inny schemat przygotowania, w którym chory wypija 2 litry FORTRANSU wieczorem w przeddzień badania i 2 litry rano w dniu badania. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką.
W celu lepszego przygotowania do badania wskazane jest zastosowanie diety płynnej 1-2 dni przed badaniem (zwłaszcza w przypadkach występowania zaparć). W tym okresie nie należy jeść produktów zawierających ziarna lub pestki, np. ciemne pieczywo oraz warzywa. Od chwili wypicia FORTANSU nie należy niczego jeść. Można pić dowolne napoje oprócz kawy i soków przecierowych. (Jeżeli badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, nie należy przyjmować płynów przez 6 godzin przed badaniem).
Na 1-2 godziny przed wyznaczonym terminem badania należy wykonać lewatywę przy zastosowaniu preparatu RECTANAL.
Jeżeli badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, nie należy przyjmować płynów przez 6 godzin przed badaniem. Na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą, aby mieć zapewnioną opiekę po ewentualnym podaniu leków przeciwbólowych.
Czasem po badaniu mogą wystąpić następujące objawy: biegunka z niewielką domieszką krwi, stany gorączkowe, pobolewanie brzucha. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, który zastosuje odpowiednie postępowanie.
HemoronŠ
Przygotowanie chorego do badania polega na oczyszczeniu końcowego odcinka jelita przy pomocy lewatywy bezpośrednio przed badaniem. Pacjentom zalecamy gotowy preparat o nazwie ENEMA, dostępny w aptekach. Preparat ten działa natychmiast i jest bardzo skuteczny. Innym sposobem jest doodbytnicze podanie dwóch czopków glicerynowych dla dorosłych na 2 godziny przed badaniem.


Badanie laboratoryjne moczu

1. Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym. Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię, nazwisko, wiek).
2. W przypadku badania posiewu moczu stosujemy specjalny pojemnik przeznaczony do tego badania. Pojemnik powinien być jałowy, otwarty bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznych powierzchni pojemnika.
3. Mocz należy pobrać po nocy, po porannej toalecie narządów moczowo-płciowych.
4. O ile lekarz nie zaleci inaczej, mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia (należy oddać pierwszą porcję moczu do toalety, zaś kolejną oddać do pojemnika).
5. Pobrany materiał powinien być dostarczony do gabinetu zabiegowego w ciągu maksymalnie 2 godzin, o ile jest przechowywany w chłodnym miejscu.
Dobowa zbiórka moczu Zbiórkę rozpoczyna się od drugiego oddania moczu pierwszego dnia, a kończy się na pierwszym oddaniu dnia następnego (pierwszy, poranny mocz należy oddać do toalety, następne oddawać do naczynia, zbiórkę kończymy na oddaniu do naczynia porannego moczu dnia następnego). Naczynia do zbiórki dobowej powinny być na tyle duże, aby pomieścić całą objętość zebranego moczu. Dobrze, jeśli na ściankach naczynia jest podziałka, umożliwiająca pomiar objętości. Materiał - w trakcie zbiórki - należy przechowywać w temp. ok. 4oC. Po zakończeniu zbiórki należy dokładnie zmierzyć objętość moczu, a następnie dokładnie wymieszać i pobrać ok. 30-50 ml moczu i umieścić w jednorazowym, plastykowym pojemniku. Pojemnik należy dokładnie podpisać. Na pojemniku koniecznie należy podać objętość dobowej zbiórki.


Badania laboratoryjne kału

1. Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym.
2. Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię, nazwisko, wiek).
3. Do pobrania należy użyć łopatki umieszczonej w pojemniku.
4. Pojemnik należy wypełnić materiałem w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego.
5. Pojemnik należy dokładnie zamknąć i umieścić w foliowym woreczku.
6. Materiał do badania obecności lamblii powinien być wieży. W przypadku dłuższego przechowywania powinien być zamrożony.


   

 
  Nasi Partnerzy:  
 
 • damian
 • vitadent
 • pzu
 • ipa
 • signal_iduna
 • medicina2000
 • generali
 • medica_polska
 • optus
 • nzoz
 • allianz
 • compensa
 • skok
 
   
  Copyright © 2012 Medicina  
 


medicina.pl
- badania okresowe, gastroskopia, kolonoskopia, mammografia i ortopeda - Kraków